apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Zakup Nieruchomości - wszystkie formalności

W dzisiejszym artykule Biuro Nieruchomości Jelenia Góra DOMO przedstawia wszelkie formalności, jakich należy dopełnić kupując mieszkanie, dom, lokal użytkowy czy też działkę.


Weryfikacja dokumentacji

Przed podpisaniem umowy należy pamiętać o dokumentach nieruchomości, którą zamierzasz kupić.  Ważne jest, aby zapoznać się dokładnie z odpisem księgi wieczystej (o księdze wieczystej przeczytaj tutaj).

Umowa przedwstępna

Do jej podpisania potrzebne jest ustalenie wszelkich niezbędnych warunków sprzedaży. Powinna zawierać informacje dotyczące dokładnego położenia, standardu oraz terminu przekazania nieruchomości, cenę sprzedaży oraz termin podpisania umowy przyrzeczonej. Kolejnym ważnym elementem zawartym w umowie przedwstępnej jest kwota zadatku, jaką musi wpłacić nabywca. Tym samym jest to potwierdzenie dokonanej umowy, a w przypadku umowy z deweloperem powinny znaleźć się tam także informacje dotyczące terminów kolejno wpłacanych transz. Przeczytaj więcej o umowie przedwstępnej tutaj.

Umowa przedwstępna z deweloperem wiąże się z przedstawieniem dokumentów takich jaka odpis z księgi wieczystej oraz prospektu informacyjnego, który dotyczy całej inwestycji oraz pełnomocnictwo (gdy umowę podpisuje osoba reprezentująca właściciela).

Zawarta umowa przedwstępna to dokument uprawniający do złożenia wniosku o udzielenie kredytu na zakup wybranej nieruchomości. Ostateczną decyzję dotyczącą udzielenia kredytu, bank podejmie w czasie 4-6 tygodni.

Umowa przenosząca własność musi mieć formę aktu notarialnego.

Dokumenty potrzebne do jej zawarcia to:

Najpierw należy sprawdzić wszystkie dokumenty, a potem notariusz w obecności kupującego i sprzedającego odczytuje treść aktu notarialnego (przeczytaj też o najczęstszych błędach w akcie notarialnym - kliknij), a następnie obie strony podpisują dokument. W akcie istnieje zapis o wnioskach o wpis nowych właścicieli nieruchomości do księgi wieczystej (aby to zrobić należy uiścić opłatę sądową), a także informacja dotycząca podatku od czynności cywilno-prawnych (PCC) w wysokości 2% od wartości zakupionej nieruchomości (jeśli nabyta nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego). W sytuacji kiedy to zakupiony dom czy też mieszkanie pochodzi z rynku pierwotnego - podatek PCC nie występuje. W treści aktu notarialnego odnaleźć można również adnotację dotyczącą pobranej taksy notarialnej oraz kwoty pobranej za odpis aktu notarialnego. Koszty związane z aktem notarialnym pokrywa nowy właściciel, chyba że strony umówią się inaczej.

Ostatnim etapem jest odbiór nabytej nieruchomości. Zaleca się, aby był on podpisany protokołem, gdzie będzie dokładnie opisany stan odbieranego budynku. W przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego, nowy właściciel powinien spisać usterki jakie znalazł (jeśli takie są), a deweloper zobowiązany jest do określenia terminu ich usunięcia.

Nieruchomości Jelenia Góra DOMO serdecznie zachęca do zapoznania się z pełną ofertą biura oraz skorzystania z usług profesjonalnych agentów. Zapytaj również ofertę specjalną Apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż oraz Apartamenty Karpacz na sprzedaż - luksusowe nieruchomości położone w malowniczych Karkonoszach.

Apartamenty Karpacz na sprzedaż, tekst o formalnościach przy zakupie nieruchomości