apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Księga Wieczysta

Biuro Nieruchomości Jelenia Góra DOMO zaprasza na krótki wpis o księdze wieczystej.

Przy kupnie nowej nieruchomości najlepiej jest, aby przed podpisaniem aktu notarialnego sprawdzić stan prawny nieruchomości. Takie informacje zawarte są właśnie w księdze wieczystej.

Gdzie szukać?

Najłatwiejszy sposób do odszukania księgi wieczystej nieruchomości to internet. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Sprawiedliwości: http://ekw.ms.gov.pl a potem wpisać numer księgi, który wcześniej otrzymaliśmy od obecnego właściciela domu lub agenta nieruchomości, który prowadzi tą transakcję. Innym sposobem jest skorzystanie z jednego z wielu portali, które wyszukują numery KW w oparciu o numer działki lub adres. Należy jednak pamiętać, że jest to usługa odpłatna.

Pierwszy Dział

Księga Wieczysta zawiera 4 działy (pierwszy z nich jest podwójny). Zawiera ona treści o jej przeznaczeniu, adres, powierzchnię, opis pomieszczeń, albo numery poszczególnych lokali w budynku.

Drugi Dział

W następnym dziale dowiedzieć się można jakie prawa posiada właściciel nieruchomości. Z dokumentu tego można się również dowiedzieć o udziale w nieruchomościach wspólnych czy też czasu ustanowienia użytkowania wieczystego.

W drugim dziale dowiedzieć się można kto jest właścicielem nieruchomości lub użytkownikiem wieczystym. W przypadku, gdy nieruchomość posiada większą liczbę właścicieli - znajduje się stosowny zapis, który mówi o wielkości udziałów każdego z nich. Niekiedy bywa, że osoby sprzedające nieruchomość chcą zataić przed kupującym, że są inne osoby, które mają prawa do tego miejsca.

Dział Trzeci

W dziale trzecim dowiedzieć się można o obciążeniach, które dotyczą nieruchomości. Taki wpis pojawia się w księdze, gdy nieruchomość zostaje poddana licytacji komorniczej. W dziale tym znajdują się także wszelkie zapisy o służebności i roszczeniach, które są obciążające dla tego miejsca.
Jest to najważniejszy dział KW, który DOMO radzi przeczytać z dużą uwagą.

Dział Czwarty

W dziale czwartym przeczytać można wszystko o hipotekach. Jakim rodzajem hipoteki lub innego zadłużenia obciążona jest ta nieruchomość. Informacje o wierzycielu, kwota i waluta zadłużenia - wszystkie te informacje zawiera dział czwarty. Nieruchomość obciążona kredytem hipotecznym nie jest powodem do niepokoju. Kwota, jaka obejmuje kredyt wpłacana jest przez kupującego na konto techniczne banku, gdzie został on zaciągnięty. Dzięki temu kupujący ma pewność, że zadłużenie  zostanie spłacone.

Czytanie księgi wieczystej to dobra cecha, która wielokrotnie może uchronić przed podjęciem niewłaściwej decyzji. W przypadku, gdy klient nie w pełni rozumie zapis KW, może skorzystać z fachowej pomocy i doradztwa notariusza lub agenta. Nieruchomości Jelenia Góra DOMO zachęcają  do skorzystania z profesjonalnej pomocy i doradztwa oraz zapoznania się z polecaną ofertą: luksusowe Apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż i ekskluzywne Apartamenty Karpacz na sprzedaż.

Nieruchomości Szklarska Poręba na sprzedaż DOMO, tekst o Księdze Wieczystej