apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Szklarska Poręba - miejsce dla Ciebie

Szklarska Poręba – miasto położone w województwie dolnośląskim, w dolinie rzeki Kamiennej i jej dopływów (Kamieńczyka i Szklarki). Leży na wysokości 440-886 m.n.p.m., od południa na stokach Karkonoszy z górującym szczytem nad miastem - Szrenicą (1362 m.n.p.m.) , a od północy na stokach Gór Izerskich z Wysokim Kamieniem (1058 m.n.p.m.) oraz Czarną Górą (965 m.n.p.m.), a od wschodu Pogórzem Karkonoskim oddzielającym miejscowość od Kotliny Jeleniogórskiej.

Ludność zaczęła się osiedlać w tym rejonie u schyłku XIII wieku. Miejsca te były szczególnie atrakcyjne dla poszukiwaczy złota i kamieni szlachetnych, których nazywano Walonami przybyłymi z Europu zachodniej. Ślady jakie pozostały po ich obecności na tych terenach to przede wszystkim sztolnie, wyrobiska i szyby oraz znaki ryte na skałach. W XIV wieku powstała pierwsza huta szkła. Inicjatorami powstawania kolejnych hut oraz późniejszymi właścicielami tych ziem była wpływowa rodzina Schaffgotschów.

Rozwój hutnictwa szkła wiązał się z wyrębem lasów. Osady hutników, drwali i kurzaków przemieszczały się wzdłuż dolin potoków w głąb gór. Nazwa miasta związana jest właśnie z „wędrującymi hutami szkła”. Na szklarskich porębach powstawały osady pasterskie, co zapoczątkowało osiedlanie się w tym miejscu.
Kolejno powstawały nowe huty szkła:

Ta ostatnia istnieje do dziś. Kiedyś była to huta „Józefina”, po 1945 roku „Julia”. Hutnictwo w tym rejonie prężnie się rozwijało.

W 1578 roku do miasta przybyli czescy protestantanci. Byli oni emigrantami religijnymi, a na ich osiedlenie po śląskiej stronie gór zezwolił hrabia Schaffgotsch, który znany był z tolerancji religijnej. W ten oto sposób powstała osada Marysin u podnóża Szrenicy.

Na przełomie XVII I i XVIII wieku w Szklarskiej Porębie powstawały kolejne, zupełnie nowe osiedla. Na początku XIX wieku była to jedna z największych wsi sudeckich, gdyż zawierała 26 osad i przysiółków z 336 domami, dwoma kościołami (katolickim i ewangelickim), czterema szkołami, dwiema hutami i szesnastoma szlifierniami szkła, trzema młynami i tartakiem. Szklarska Poręba utrzymywała się przede wszystkim z pracy w lesie, wytopu szkła, uprawy ziemi oraz pasterstwa.

Od XIX wieku miejscowość intensywnie rozwijała się szczególnie w dziedzinie turystyki. W 1847r. została wybudowana droga z Piechowic przez Przełęcz Szklarską do Harrachova, a w 1902 roku uruchomiono linię kolejową z Jeleniej Góry do Tanvaldu. Lepsza komunikacja sprawiła, że miasto stało się znanym kurortem turystycznym. Kolejnym ważnym wydarzeniem, który wpłynął na rozwój turystyki i zwiększony ruch turystyczny, było wybudowanie Kolei Linowej „Szrenica” w 1962 roku.

Pod koniec XIX wieku w Szklarskiej Porębie zaczęli osiedlać się artyści – pisarze, poeci, malarze i rzeźbiarze. Tak powstała swoista kolonia artystyczna, której tradycje kontynuują artyści współcześni.

Po wojnie większość bazy noclegowej otrzymał na własność Fundusz Wczasów Pracowniczych i w tym czasie miejscowość stała się jedną z najbardziej znanych w Polsce.

W 1959 roku Szklarska Poręba otrzymała prawa miejskie.

Miejscowość bogata jest w atrakcje turystyczne, które koniecznie trzeba zobaczyć:

Szklarska Poręba to miejsce z niezwykła historią, którą przedstawiliśmy w wielkim skrócie. Jest to także miejscowość w której nie ma czasu na nudę ze względu na ilość atrakcji jakie czekają na turystów i mieszkańców miasta. Latem i zimą  Szklarska tętni życiem i przyciąga swoją atrakcyjnością. Czas abyś i Ty poznał to niezwykłe miejsce i zakochał się w nim. Znasz już powody dla których warto odwiedzać częściej niż raz w roku to miejsce – piękno gór, czyste powietrze, doskonale przygotowane trasy narciarskie z wyciągami i całe mnóstwo atrakcji. Apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż – to doskonały pomysł jaki proponuje DOMO Nieruchomości Szklarska Poręba.