apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Na co zwrócić uwagę przy wyborze działki?

W dzisiejszym artykule radzimy na co zwrócić uwagę przy wyborze działki - Nieruchomości Jelenia Góra DOMO zachęcają do przeczytania.

Po pierwsze – działka

Przed budową, wielu ma już w głowie wizję wymarzonego domu. Pamiętajmy, że najważniejsza jest działka, miejsce, gdzie będziemy pewni, że właśnie tam stanie nasz dom. Potem wybierzmy projekt.

Stan działki

Przed kupnem gruntu, dobrze jest sprawdzić jego jakość. W tym pomoże geolog. Badania polegają na serii odwiertów, to pozwoli lepiej dobrać strukturę fundamentów. Posiadając wiedzę o rodzaju gruntu i poziomie wód gruntowych łatwiej będzie zaprojektować przyszły dom. Dzięki tym badaniom możemy dowiedzieć się również czy grunt nie jest skażony składowanymi niebezpiecznymi substancjami. Bardzo ważne jest, aby sprawdzić czy działka nie znajduje się na terenie zalewowym.

Stan prawny

W ewidencji gruntów i budynków można otrzymać wypisy z rejestru gruntów oraz mapę, która szczegółowo określa powierzchnię działki, klasę gruntu, dane właścicieli i numer księgi wieczystej. Podstawowym źródłem informacji jest księga wieczysta i jeśli dowiemy się jaki jest jej numer, wtedy samodzielnie możemy sprawdzić kto jest właścicielem oraz czy osoba z którą prowadzimy rozmowy jest jedynym właścicielem nieruchomości, a także jakie jest przeznaczenie gruntu i czy nie jest on obciążony hipoteką.

Przeznaczenie

Czasem jest tak, że działka którą jesteśmy zainteresowani figuruje w ofertach jako budowlana a po szczegółowej analizie dokumentacji wychodzi, że jest to działka rolna. Zwróćmy na to szczególną uwagę ponieważ proces przekształcenia gruntu rolnego w budowlany jest długotrwały i kosztowny. Natomiast działka, która jest przeznaczona pod budowę przemysłową lub usługową zamknie nam drogę do wybudowania w tym miejscu domu.

Media

Atrakcyjna działka, oprócz dogodnego dla nas usytuowania, dobrego stanu terenu i malowniczych widoków powinna również posiadać wszystkie potrzebne nam przyłącza. Upewnijmy się, że na naszej działce jest energia elektryczna oraz podłączenie do sieci wodociągowej. W przypadku, gdy grunt nie jest uzbrojony, powinniśmy liczyć się z dużymi kosztami doprowadzenia tych przyłączy.

Okolica

Przed zakupem działki dobrze jest sprawdzić okolicę i jej infrastrukturę  (drogi, chodniki, odległość do najbliższego przystanku autobusowego i sprawdzenie z jaką częstotliwością jeżdżą autobusy, najbliższy sklep i miejsca takie jak: apteka, przychodnia, szkoła, przedszkole). Większość z nas porusza się samochodami, ale pamiętajmy, że w dogodnej okolicy nie będziemy musieli za każdym razem wsiadać do auta.


Przedstawiliśmy najważniejsze porady przy wyborze działki budowlanej. Biuro Nieruchomości Jelenia Góra DOMO – umów się z naszym agentem, który pomoże Ci wybrać wymarzoną działkę pod budowę Twojego domu. Zapoznaj się z pełną ofertą DOMO i sprawdź ofertę specjalną: Apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż oraz Apartamenty Karpacz na sprzedaż.