apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Kredyt Hipoteczny - Twój rozsądek jest ważny

Nieruchomości Jelenia Góra DOMO prezentują artykuł o kredycie hipotecznym. Na co powinieneś zwrócić uwagę przed zaciągnięciem kredytu? Czytaj poniżej!

Zdolność kredytowa

Jest to maksymalna kwota kredytu, jaką może udzielić bank, po głębokiej analizie dochodów i zobowiązań. Na podstawie dochodów i obciążeń bank wylicza jak wysoką ratę będziesz w stanie spłacać i w ten oto sposób wyznaczana jest kwota kredytu, jaką możesz otrzymać.

Kwota kredytu w wybranych bankach może być zupełnie inna. Przedstawiając takie same dochody i zobowiązania w kilku bankach, otrzymamy propozycje udzielenia kredytu na różne kwoty, różnice mogą wynosić nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Twoja kalkulacja

Ważne jest jaką kwotę kredytu może przyznać bank, jednak powinieneś również zastanowić się nad tym jak wysoką ratę możesz płacić miesięcznie. Kredyt hipoteczny będziesz spłacać minimum kilkanaście lat, a więc w obciążeniach uwzględnij również wakacje, nowe ubrania, naprawę samochodu itd.  

Stopy

Stopy procentowe to nieodłączny element kredytu i chociaż aktualnie nie są one wysokie to podczas trwania kredytu mogą być wyższe, co wiąże się z wyższymi ratami. Przy szacowaniu swojej zdolności kredytowej weź również pod uwagę ryzyko podniesienia stóp procentowych.

Dochód netto

Licząc zdolność kredytową pod uwagę brany jest dochód netto. W przypadku umowy o pracę w każdym banku będzie prawie taka sama, ale pracując na umowę-zlecenie lub mając własną działalność gospodarczą, wyliczenia mogą być różne w poszczególnych bankach. W przypadku prowadzenia własnej firmy czasem liczona jest średnia tylko z ostatnich 12 miesięcy, ale część banków zwraca uwagę również na dochody w bieżącym roku oraz całym roku poprzednim. Podobnie przedstawia się sytuacja dotycząca zobowiązań. W różnym stopniu do obciążeń może zostać przyjęty kredyt odnawialny, karta kredytowa. Właśnie z tych powodów dostępne kwoty w różnych bankach będą inne.

Czego szukasz?

Twoja zdolność kredytowa może okazać się dla banku zbyt niska lub w ocenie banku będzie odpowiednia, ale uznasz, że rata może być zbyt dużym obciążeniem. Co zrobić w takiej sytuacji? Przewartościuj swoje priorytety dotyczące nieruchomości jaką chciałbyś nabyć. Zastanów się nad tym, czy nie lepiej kupić mniejsze mieszkanie, a co za tym idzie również tańsze. Zbyt duży kredyt może być dużym problemem w przyszłości, więc dokładnie przemyśl i przekalkuluj wszystko jeszcze raz.

Najważniejsze:

Biuro Nieruchomości Jelenia Góra DOMO serdecznie zaprasza do swojej siedziby przy ulicy Piłsudskiego 11/1 na pierwszym piętrze od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-17.00 i skorzystania z profesjonalizmu naszych agentów, atrakcyjnych cen i oferty specjalnej – Apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż i Apartamenty Karpacz na sprzedaż. Zapraszamy!