apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Karpacz - miejsce dla Ciebie

Karpacz – miasto położone w województwie dolnośląskim, w Sudetach Zachodnich, w dolinie rzeki Łomnicy. Znajduje się w Karkonoszach u podnóża Śnieżki (1602 m.n.p.m.). Miasto otrzymało prawa miejskie w 1960 roku, a powstało z czterech miejscowości stworzonych  dawniej przez karkonoskich pasterzy i zielarzy, walońskich górników i protestanckich wygnańców.

U zbiegu Sowiej Doliny i Doliny Łomniczki zlokalizowana jest Wilcza Poręba, wieś założyli górnicy, którzy szukali w tych okolicach srebra, złota, rudy miedzi i ołowiu. Sowia Dolina znana jest także z wydobycia kamieni szlachetnych, a szczególnie granatów. Aktualnie poniżej Wilczej Poręby rozrasta się Osiedle Skalne, którego zabudowania łączą się z sąsiednią miejscowością – Ścięgny.

Dolna część miejscowości zamieszkiwana była przez specjalistów, którzy doskonale znali się na zbieraniu ziół i tworzeniu medykamentów. W 1790 roku z rozkazu rządu pruskiego wprowadzono ograniczenia wytwarzania leków dotychczasowymi metodami, a w 1843 roku zakazano przyjmowania nowych członków do cechu zielarzy.

Tradycje laborantów można poznać w Centrum Informacyjnym Karkonoskiego Parku Narodowego. Znajduje się tu Domek Laboranta z ekspozycją dotyczącą tego cechu oraz ogród ziół i krzewów karkonoskich. Co roku odbywa się w tym miejscu Dzień Laboranta, w tym czasie można dowiedzieć się kim byli laboranci, posłuchać historii o zielarstwie karkonoskim, a także zobaczyć karkonoskie zioła lecznicze i sporządzić własną kartę zielnikową.

Najstarsza i najbardziej zaciszna część miasta to Płóczki. Osada została założona w 1412 roku przez mieszkańców zniszczonej w wyniku powodzi osady Bronysdorf w Czerwonej Dolinie. W XVI wieku karczowano lasy na Krzywym Wzgórzu. W tym miejscu osiedlili się pasterze bydła.
Dzisiejsza restauracja „Bachus” to dawna karczma sądowa, a naprzeciw niej stoi stara lipa sądowa to właśnie w tych miejscach: najpierw pod lipą a z czasem w karczmie rozstrzygane były sądy miejskie.

Karpacz Górny był dawniej osadą nazywaną Brückenberg co oznaczało Mostowa Góra. Nazwa ta wzięła się z licznych drewnianych pomostów którymi przeprawiano się przez torfowiska na najstarszy szlak prowadzący w kierunku Śnieżki. Z czasem osiedle to stało się siedzibą górskiej gminy Budziska, do której należały także inne osady protestantów m.in. Broniów, Borowice, Przesieka i Zachełmie.

Karpacz jest miejscowością pełną niezwykłych miejsc dla turystów:

Karpacz to miejscowość o ciekawej historii, którą przedstawiliśmy w wielkim skrócie. W Karpaczu nie ma czasu, aby choć przez chwilę się nudzić! Miasto tętni życiem i przyciąga swoją atrakcyjnością zarówno latem jak i zimą. Zapoznaliśmy Cię z powodami dla których warto odwiedzać częściej niż raz w roku to miejsce – ogromna ilość atrakcji, górskie powietrze, niesamowite widoki oraz doskonale przygotowane trasy narciarskie z infrastrukturą. Apartamenty Karpacz na sprzedaż – to najlepszy wybór jaki proponuje DOMO Nieruchomości Karpacz.