apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Formalności po zakupie nieruchomości

Po sfinalizowanej transakcji kupna nieruchomość należy załatwić wiele formalności. Jakich? Biuro Nieruchomości Jelenia Góra DOMO przygotowały krótki artykuł na ten temat.

Zakup mieszkania lub domu musi być zgłoszony odpowiednim organom. Nowy właściciel nieruchomości ma obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych, który wynosi 2% od wartości rynkowej zakupionej nieruchomości. Wysokość tego podatku obliczany jest podczas wizyty u notariusza, wtedy to zostaje sporządzona umowa dotycząca tej opłaty. Zazwyczaj załatwia to notariusz.

W przypadku korzystania z kredytu hipotecznego, należy zgłosić się do urzędu skarbowego po nabyciu mieszkania lub domu. Na miejscu trzeba podpisać deklarację dotyczącą ustawienia hipoteki na rzecz banku w ciągu dwóch tygodni od ustanowienia. Wysokość podatku to 19 zł przy zabezpieczeniu wierzytelności o nieustalonej wartości lub 0,1% kiedy mamy do czynienia z hipoteką zwykłą.  

Apartamenty Karpacz na sprzedaż DOMO, tekst o wszelkich formalnościach po kupnie nieruchomości

Do Urzędu Skarbowego należy także zgłosić darowiznę pieniężną lub darowiznę nieruchomości (nawet, jeśli nie podlega ona opodatkowaniu). Na te czynności nowy właściciel ma aż pół roku.

Urzędzie Gminy lub Urzędzie Miasta (właściwy dla usytuowania nieruchomości) trzeba zgłosić nowego właściciela nieruchomości. W tym samym urzędzie należy złożyć wniosek o meldunek w danym mieście. Właściciel nieruchomości może, ale nie musi być w niej zameldowany.

Inne formalności:

Pamiętaj, że najbezpieczniej kupisz, sprzedasz, zamienisz oraz wynajmiesz nieruchomość dzięki współpracy z rzetelnym biurem nieruchomości. Umów się na spotkanie i zapoznaj się z pełną ofertą DOMO w tym również ofertą specjalną: Apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż oraz Apartamenty Karpacz na sprzedaż.