apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Darowizna

Biuro Nieruchomości Jelenia Góra DOMO zaprasza na krótki artykuł o darowiznach. Dowiesz się między innymi o tym czy będziesz musiał zapłacić podatek od darowizn.

Darowizna jest to rodzaj umowy nazwanej prawa cywilnego. Celem jest wzbogacenie obdarowanego kosztem majątku darczyńcy. Podmiotem umowy darowizny może być zarówno osoba prawna jak i fizyczna. Darowiznę można przekazać każdemu, ale ważne jest, aby dowiedzieć się jaki podatek musi zapłacić darczyńca w przypadku przekazania np. nieruchomości czy też kwoty pieniężnej.

Umowa darowizny

Umowa Darowizny powinna być zawarta w formie pisemnej, a w przypadku przekazania nieruchomości - w formie aktu notarialnego. Jeśli umowa ma formę aktu notarialnego, nie musi być już zgłaszana przez obdarowanego do urzędu skarbowego i wtedy o wszelkie potrzebne formalności dba notariusz.

 

Apartamenty Karpacz na sprzedaż DOMO, tekst o darowiznie
 

Darowizna w rodzinie

W przypadku obdarowania kogoś z członków najbliższej rodziny (małżonek, syn i córka - zstępni, rodzeństwo - wstępni, matka, ojciec, dziadek, babcia, macocha, ojczym), darczyńca nie ponosi kosztów związanych z podatkiem, gdyż takie osoby należą do grupy zerowej - całkowicie zwolnionej z podatku. Kiedy kwota darowizny przekracza 9637 zł (do tego limitu wliczają się wszystkie otrzymane od tej samej osoby darowizny z ostatnich 5 lat) musi ona być zgłoszona w urzędzie skarbowym. Na złożenie stosownej deklaracji przysługuje pół roku. Darowizna jest wolna od podatku tylko w przypadku jej zgłoszenia.

Druk SD Z2

W urzędzie skarbowym należy złożyć druk SD Z2. Należy wpisać dane darczyńcy i obdarowanego, a także kwotę darowizny i datę jej wręczenia. Obowiązek podatkowy powstaje w dniu wręczenia darowizny. Właściwie wypełniony wniosek należy złożyć w urzędzie skarbowym odpowiadającym adresowi darowizny - tam gdzie znajduje się darowana nieruchomość. Dokument może złożyć obdarowany lub darczyńca, ale ważne, aby był on podpisany przez obdarowanego.


Nieruchomości Jelenia Góra DOMO zapraszają do swojej siedzimy na ul. Piłsudskiego 11/1 na pierwszym piętrze codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach: 10.00-17.00. Fachowe doradztwo, oferty przygotowane z myślą o potrzebach nawet najbardziej wymagających klientów w tym oferta specjalna: luksusowe Apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż oraz ekskluzywne Apartamenty Karpacz na sprzedaż - niezwykłe nieruchomości w samym sercu malowniczych Karkonoszy. Przekonaj się o profesjonalizmie DOMO