apartamenty Karpacz na sprzedaż

apartamenty Szklarska Poręba na sprzedaż

Izerski Park Ciemnego Nieba

Nieruchomości Jelenia Góra DOMO przedstawiają artykuł o niezwykłej atrakcji turystycznej. W Górach Izerskich górna część doliny Izery i dolina Jizerki to najciemniejszy  obszar zlokalizowany na granicy polsko-czeskiej. W miejscu tym niebo nocą jest dwa razy bardziej jasne od nieba nieskażonego światłem. Mimo to i tak jest tu ciemniej niż w mieście, a jasność nocnego nieba jest 40krotnie większa. Dzięki temu powstała w tym miejscu możliwość stworzenia parku ciemnego nieba. Park obejmuje swoją powierzchnią dolinę Izery do mostu kolejowego oraz dolinę Jizerki i grzbiety górskie znajdujące się w jej sąsiedztwie.

Do podstawowych funkcji jakie pełni park należą:

Wyżej wymienione funkcje realizowane są dzięki informatorom (szczególnie w miejscach, gdzie nocują turyści – Orle, Chatka Górzystów, Jizerka). W materiałach informacyjnych przeczytać można o ciemnym nocnym niebie na tym terenie oraz dowiedzieć się czym jest zanieczyszczenie światłem. Inny sposób w jaki realizowane są powyższe funkcje to monitorowanie stanu nocnego środowiska poprzez pomiary jasności nocnego nieba i rejestrację obrazów kamerą obejmującą całe niebo. Kolejnym krokiem jest wymiana oświetlenia zewnętrznego na takie, które minimalizuje zanieczyszczenie światłem.

Na świecie istnieje już wiele parków ciemnego nieba. Pierwszy jaki powstał znajduje się w Kanadzie i został on założony w 2007 roku. Ciemne obszary nieba nocnego powinny być chronione przez człowieka, ponieważ są to miejsca dziewicze, najmniej zaludnione, a co za tym idzie najmniej  oświetlone sztucznym światłem. Pamiętajmy, że powinna zostać zachowana równowaga między nocą, a dniem - ciemność jest potrzebna. Więcej informacji o parku znajdziesz na stronie: http://www.izera-darksky.eu

Biuro Nieruchomości Jelenia Góra DOMO gorąco poleca niecodzienny spacer po Izerskim Parku Ciemnego Nieba. Jest to doskonała atrakcja, jaką możemy podziwiać w Górach Izerskich. Najbliżej  do parku ciemnego nieba jest z pobliskiej Szklarskiej Poręby, gdzie DOMO sprzedaje luksusowe Apartamenty Szklarska Poręba – zapoznaj się z ofertą i spraw sobie apartament w samym sercu malowniczych gór – Karkonoszy i Gór Izerskich, a jeśli wolisz przebywać bliżej najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki (1603 m.n.p.m.) to wybierz ekskluzywne Apartamenty Karpacz na sprzedaż. Odwiedzaj Karkonosze i zarabiaj! Nieruchomości Karpacz i Nieruchomości Szklarska Poręba DOMO zapraszają do zapoznania się ze szczegółami oferty sprzedaży apartamentów i odwiedzenia siedziby biura w Jeleniej Górze przy ulicy Piłsudskiego 11/1 na pierwszym piętrze.